o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach przyznanego limitu na rok 2024.
Do składania wniosków zapraszamy Pracodawców, których siedziba lub miejsce prowadzenia działalności mieści się na terenie miasta Katowice.
O kształcenie ustawiczne wspierane środkami z Krajowego Funduszu Szkoleniowego może ubiegać się Pracodawca zamierzający inwestować w podnoszenie kompetencji swoich pracowników i własnych kompetencji.
Nabór wniosków prowadzony będzie w dniu 14.02.2024 r. w godzinach od 7.30 do 13.30
PRZY ROZPATRYWANIU WNIOSKÓW UWZGLĘDNIONE ZOSTANĄ ZARÓWNO KRYTERIA WSKAZANE W § 6 UST. 5 PKT 1-6 ROZPORZĄDZANIA W SPRAWIE PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW Z KFS ORAZ KOLEJNOŚĆ WPŁYWU.
PRZY ROZPATRYWANIU WNIOSKÓW UWZGLĘDNIONE ZOSTANĄ ZARÓWNO KRYTERIA WSKAZANE W § 6 UST. 5 PKT 1-6 ROZPORZĄDZANIA W SPRAWIE PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW Z KFS ORAZ KOLEJNOŚĆ WPŁYWU.
W dniu 25.01.2024 r. w godzinach od 10:00 do 12:00, odbędzie się spotkanie informacyjne dla pracodawców w trybie online. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie e–maila do dnia 24.01.2024 r. na adres: przedsiebiorcy@katowice.praca.gov.pl
W dniu spotkania otrzymają Państwo link do logowania w aplikacji TEAMS.
Dla zarejestrowanych uczestników, dostępna będzie możliwość konsultacji z pracownikami PUP KATOWICE.
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami na wzorach druków obowiązujących
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach (dostępnych w komunikacie o naborze wniosków) należy składać w podanym terminie i godzinach:
- osobiście w siedzibie PUP Katowice przy ul. Pośpiecha 14
- w formie elektronicznej za pomocą platformy ePUAP
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem, poza wyznaczonymi godzinami lub w innej formie niż wskazana w naborze, nie będą podlegały rozpatrzeniu.
O pomoc w kształceniu ustawicznym może ubiegać się Pracodawca, który spełnia wymagania przynajmniej jednego z poniższych Priorytetów wydatkowania środków określonych przez Ministra właściwego ds. pracy na rok 2024:
Priorytet 1 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Priorytet 2 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Priorytet 3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Priorytet 4 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Priorytet 5 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Priorytet 6 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Priorytet 7 - Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
Priorytet 8 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Na podstawie art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku
z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS, - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
UWAGA: Informujemy, że Urząd nie będzie finansował kształcenia ustawicznego, które rozpoczęło się przed podpisaniem z Pracodawcą umowy w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.
W ramach dofinansowania pracodawca może otrzymać środki z KFS w wysokości:
- w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
- w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. wyniosła 7 194,95 zł.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą następujące kryteria:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi Priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, - koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku, - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego, odnoszące się zarówno do kierunku kształcenia ustawicznego, jak również do Realizatora usługi np. certyfikat systemu zarządzania jakością ISO, akredytacja Kuratora Oświaty, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Polskiego Biura Europejskiego, atesty, standardy HACCAP, wpis do Bazy Usług Rozwojowych (BUR),
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we Wniosku
z uwzględnieniem przyznanego limitu środków, - dopuszczalność pomocy de minimis według właściwego rozporządzenia Komisji Europejskiej.
Szczegółowe informacje dla Pracodawców dotyczące naboru i rozpatrywania wniosków oraz osób i podmiotów uprawnionych do kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS:
- znajdują się w Zasadach obowiązujących w roku 2024, które zostały udostępnione
w dokumentach do niniejszego naboru - można także uzyskać pod nr telefonu /32/ 47 98 644 lub wew. /32/ 47 98 645 lub za pośrednictwem maila: kkostarz@katowice.praca.gov.pl lub ajarosz@katowice.praca.gov.pl
UWAGA: W związku ze zmianami w rozporządzeniu dot. pomocy de minimis zaktualizowane zostało oświadczenie dot. pomocy de minimis (załącznik nr 2), informacja w zasadach dot. aktualnego rozporządzenia i warunków udzielenia pomocy de minimis oraz wniosek w części dot. podlegania pod przepisy de minimis.