Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach realizuje wnioski
o organizowanie prac interwencyjnych
KOMUNIKAT
Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach
realizuje wnioski o organizowanie prac interwencyjnych
Termin naboru wniosków: od dnia 23.06.2025 r. do wyczerpania limitu środków
Prace interwencyjne mają na celu wsparcie bezrobotnych. Oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę w pełnym wymiarze czasu pracy (na pełny etat) z częściowym dofinansowaniem pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy.
Skierowanie do podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych może otrzymać każda osoba
bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy.
O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy pracodawca:
- jeżeli osoby reprezentujące podmiot ubiegający się o organizację prac interwencyjnych lub osoby nim zarządzające w okresie ostatnich 2 lat nie były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów lub przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17, 1228, 1907 i 1965), przestępstwo skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2024 r. poz. 628, z późn. zm.14)) lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego;
2. który na dzień złożenia wniosku nie zalega z:
a) wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz z wpłatami na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
b) opłacaniem należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne,
c) opłacaniem innych danin publicznych.
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowanych przez urząd pracy
bezrobotnych otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na ich: wynagrodzenia, nagrody, składki na ubezpieczenia społeczne.
Refundacja może być wypłacana przez okres od 3 do 6 miesięcy za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdego bezrobotnego, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca.
Pracodawca stosownie do zawartej umowy, zatrudnia skierowanego bezrobotnego przez okres refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz przez połowę okresu przysługiwania refundacji po zakończeniu okresu tej refundacji.
Wnioski będą rozpatrywane po dostarczeniu Zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z opłatami z tytułu zobowiązań podatkowych, potwierdzających niezaleganie na dzień złożenia wniosku.
Przykład: Jeżeli wniosek zostanie złożony do urzędu w dniu 25.06.2025 r., to należy dostarczyć zaświadczenia potwierdzające brak zaległości na dzień 25.06.2025 r.
Wnioski będą przyjmowane wyłącznie na obowiązującym formularzu, którego wzór został załączony do treści ogłoszenia o naborze.
Urząd zastrzega sobie prawo wstrzymania naboru wniosków o organizowanie prac interwencyjnych.