Priorytet FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy
Działanie FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP
Okres realizacji projektu: 01.01.2023 r. – 31.12.2024 r.
Cel projektu: Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach jako osoby bezrobotne, w szczególności znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. kobiety, osoby starsze ( w wieku 50 lat i więcej), osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach oraz osoby młode w wieku 18 – 29 lat, zwłaszcza z grupy NEET, samotnie wychowujący dzieci, opuszczające piecze zastępczą, pochodzenia migranckiego.
Wsparcie realizowane w ramach projektu kierowane będzie do osób bezrobotnych w szczególności:
- znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy tj.: kobiet, osób w wieku 50+, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach
- osób młodych zarejestrowanych jako osoby bezrobotne w wieku od 18 do 29 lat, w szczególności:
- osoby samotnie wychowujące dzieci
- osoby opuszczające pieczę zastępczą
- osoby pochodzenia migranckiego
Osobą z kategorii NEET jest osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym)
- nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
Każdemu uczestnikowi projektu w wieku 18 – 29 lat w ciągu czterech miesięcy od dnia przystąpienia danej osoby do projektu zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub inna forma pomocy prowadzącej do aktywizacji zawodowej.
Wsparcie dla osób młodych będzie realizowane zgodnie z Zaleceniem Rady z dnia 30 października 2020 r. w sprawie pomostu do zatrudnienia – wzmocnienia Gwarancji dla Młodzieży (GdM) oraz zastępującym zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Gwarancji dla Młodzieży (Dz. Urz. UE C 372 z 04.11.2020 r., str.1) jak również z Planem realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce z 2022 r.
Udział osoby młodej w formie wsparcia musi zostać poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby uzupełniony poziom kompetencji. Ocena poziomu umiejętności cyfrowych dokonywana jest z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych" (Europejskich Ram Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli – DigComp) lub innego narzędzia rekomendowanego i udostępnionego przez ministra właściwego ds. pracy albo innego będącego w dyspozycji narzędzia oceny kompetencji cyfrowych.
Działania:
W ramach projektu uczestnicy będą mogli skorzystać z następujących form wsparcia:
- staż (dla 82 osób)
- jednorazowo przyznane środki na podjęcie działalności gospodarczej (dla 174 osób)
Wartość projektu: 7 130 730,27 zł.