Informacja społecznego doradcy Prezydenta Miasta Katowice ds. Równego Traktowania

Kryzys wywołany inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przedłuża się i może wywoływać zwiększenie dystansu społecznego wobec uchodźców. Mogą wystąpić zachowania dyskryminacyjne z powodu innej narodowości, pochodzenia etnicznego, wyznania, koloru skóry oraz innych przesłanek np. wieku,  płci,  niepełnosprawności.
                Negatywne nastroje społeczne wśród mieszkańców mogą być przyczyną  przestępstw z nienawiści względem uchodźców.  Mogą wystąpić różne obszary naruszeń zasady równego traktowania, począwszy od gorszego traktowania przez pracodawców po dyskryminujące zachowania w wynajmie mieszkań lub w dostępie do usług.  Z uwagi na fakt, że do Katowic przybyły przede wszystkim kobiety z dziećmi, tym bardziej powinny być świadome zagrożeń, gdyż przez nieznajomość języka polskiego,   przepisów praw i zwyczajów, mogą zostać nieuczciwie wykorzystane.  Powinny zdawać sobie sprawę, że w Polsce prawa kobiet, a także wyznawane wartości są inne, że dyskryminacja jest prawnie zakazana. W przypadku dyskryminacji (mobbing, molestowanie, w tym molestowanie seksualne) ofiary mają prawo do zadośćuczynienia, mają prawo do odszkodowania  od pracodawcy czy usługodawcy.
               Osoby uchodźcze w przypadku dyskryminacji czy przestępstw przemocy mogą szukać pomocy prawnej lub psychologicznej m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach  , w organizacjach pozarządowych, które prowadzą szkolenia lub interwencje oraz w Miejskiej Komendzie Policji.  
Wyrażam  nadzieję,  że  przybyłe do Katowic kobiety z dziećmi odnajdą tu spokój i poczują się bezpiecznie, a władze Katowic będą mogły nadal skutecznie realizować podstawowe wyzwania o charakterze pomocowym i integracyjnym.
 
dr Ewa Piaskowska
społeczny doradca Prezydenta Miasta Katowice
ds. Równego Traktowania
 
Ważne telefony:
•             Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców tel. 539 696 888,
•             Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  32 251 15 99,
•             Telefon zaufania całodobowy 116 111,
•             katowicki Miejski Telefon Zaufania 32 256 92 78 (godz. 15,00 -8,00),
•             Dyżurny Miejskiej Komendy Policji w Katowicach 47 85 125 55,
•             Stowarzyszenie Tęczówka 698 292 506